GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Teservisdelar 14842031
*
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservisdelar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 18:05:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 12:35:21
1
Vinnande bud
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
8346 Kaffegods
10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 18:16
-
7158 Kaffeservis
Rosenthal, 27 del
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 18:19
-
8390 Matservisdelar
19 delar, Gustafsberg, "Wennerberg", Gunnar Wenner..//
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 20:28
-
8300 Mattallrikar
+ assietter, Johnson Bros, England, 15+ 15 st. Län..//
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 19:20
-
8372 Mockakoppar
8 st + fat, Royal Copenhagen, Musselmalet. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 18:43
-
8295 Servisdelar
18 delar
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 19:30
*
Berit Ternell
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Läs mer om Retro
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservisdelar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/8 12:35:21 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
8346 Kaffegods
10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 18:16 -
7158 Kaffeservis
Rosenthal, 27 del
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 18:19 -
8390 Matservisdelar
19 delar, Gustafsberg, "Wennerberg", Gunnar Wenner..//
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 20:28
-
8300 Mattallrikar
+ assietter, Johnson Bros, England, 15+ 15 st. Län..//
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 19:20 -
8372 Mockakoppar
8 st + fat, Royal Copenhagen, Musselmalet. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 18:43 -
8295 Servisdelar
18 delar
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
26 jan kl 19:30



